Kuruyemişin Bilinmeyen Faydaları

Kuruyemişin Bilinmeyen Faydaları Her anlamda güçlü olmak, ne kadar önemli aslında. Güçlü bir kas sistemi, güçlü bir beyin, güçlü bir kalp, güçlü saçlar, kendini iyi hissetmek ve sağlıklıyım diyebilmek "kendini güçlü hissetmekten" geçiyor. Kuruyemişler bize hem güç veriyor hem de sağlık. İkisi bir arada mükemmel ama kalori kontrolü yapmadığınızda, yani iyi gelsin diye avuç avuç yemeye başladığınızda kuruyemişlerin kötü yüzü ile karşılaşabilir, bu sebeple kilo alabilirsiniz. Ama dozunu ayarladığınız sürece cebinizde hergün kuruyemiş olmalı. Kilonun dışında bağışıklık sistemini güçlendirmek, unutkanlığı önlemek, hatta sağlıklı kilo artışı için başvuracağınız ilk yer kuruyemiş paketleri olmalı. Size güzel bir toparlama yaptım. Hepimizin bildiği gibi kuruyemiş faydalıdır, ben de yazılarımda sürekli aralara sıkıştırıyorum "Ceviz, badem yiyin" diye. Bugün biraz ayrıntılı hatırlatmak istiyorum size, hangisi ne yapıyor vücuda diye. Yani yine kesip saklanacak bir yazı!

BADEM - İyi bir cilt, sağlıklı saçlar ve tırnaklar istiyorsanız badem mutlaka hayatınızda olmalı! - Çok iyi bir omega-3 kaynağıdır. Bu sebeple kalp ve damar dostudur. - Kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Damar sertliğini önler. - Badem diyette yağ yerine geçer 5 tanesi 50 kaloridir. - Ara öğünlerde kullanımı kan şekerini dengeler. - Magnezyum ve potasyum yüksek olması sebebi ile tansiyonu dengeler. - Kalsiyum içerdiği için kemiklerimizi korur, yağ yakımını hızlandırır. - İçerdiği minerallerin kalitesi nedeniyle hamilelik ve menopoz döneminde tüketilmesi çok önemlidir. - Âdet dönemine bağlı iştah artışını dengeleyebilir. - Yine magnezyum sebebiyle âdet sancılarına, psikolojik değişimlere iyi gelir. - Bağışıklık sistemini güçlendirir. - Kadınlar için günde 5-10 badem, erkeklerde 10-15 badem yenebilir.

KAJU - Omega-3 içerir, kalp, damar ve beyin için iyi bir dosttur. - İçeridiği krom ve lifler sayesinde tokluk hissi verir. - Zayıflama diyetlerinde ara öğünlerde tokluk hissi vermesi ve kan şekerini dengelemesi için iyi bir ara öğündür. - Protein bakımından zengin olduğu için kas kitlesini korur, spor yapanlar için iyi bir besindir. - Kalorisi diğer yağlı tohumlar gibi yüksek olduğu için yine sınırsız değil, 8-10 tane kaju yenebilir. Bu yaklaşık olarak 100 kalori demektir. - E vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bu sebeple saç ve cilt sağlığını korur antiaging özelliği vardır. - B vitaminleri bakımından zengin olduğu için depresyon, stres azaltıcı özelliği vardır. Mutluluk verir. - D vitamini zengindir ve özellikle çocukluk ve hamilelik döneminde tüketilmesi faydalıdır. - Antioksidan bakımından da zengindir.

CEVİZ - Çok iyi bir hafıza, güçlü bir beyin ve sağlıklı bir kalp istiyorsanız her gün ceviz yemelisiniz. - İçerdiği omega-3 çok değerlidir ve bu sebeple beyin gelişiminde, kalp sağlığında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rolü vardır. - Ceviz de bir yağlı tohumdur ve yağ yerine geçer. 2 tam ceviz 50 kaloridir. - Cevizin kötü kolesterol düşürücü etkisi vardır. Bu sebeple kalp hastalığı veya riski olanlar, ailesinde Alzaheimer olanlar, mutlaka her gün ceviz yemeliler. - Enerji verir, bağışıklık sistemini güçlendirir. - Bağırsaklara iyi gelir, sindirimi düzenler. - Kadınlar için günde 2-3 tam ceviz, erkekler için de 3-4 tam ceviz öneririm.

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Bir fincan antep fıstığı içi yediğiniz zaman, kırmızı kan hücresi, kemik ve kollajen yapı için gerekli olan günlük bakır minerali ihtiyacının %44’ünü karşılamış olursunuz. Aynı zamanda manganez ihtiyacının %15’inden fazlasını ve fosfor ihtiyacının %20’sinden fazlasını, potasyum ve magnezyum ihtiyacının %10’dan fazlasını karşılar. Fosfor enerji depolanmasını sağlarken, manganez kemik oluşumu için önemli bir mineraldir. Antioksidan içermesi sebebiyle yaşlılığa bağlı bazı hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Araştırmalara göre, kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalbi korur. Ayrıca içeriğindeki antioksidanlar, doymamış yağ asitleri sayesinde de kalbi korur. Yüksek lif içeriği olması sebebiyle sindirimi rahatlatır, hazımsızlığı önler.

Sindirim sistemine iyi gelmesi antep fıstığının faydaları arasındadır. Afrodizyak etkisi vardır. Özellikle erkeklerde cinselliği büyük ölçüde etkiler. Yapılan bir araştırmaya göre, 3 ay boyunca yaklaşık 100 gram antep fıstığı tüketen erkeklerin tüketmeyenlere göre, cinsel işlevlerinin yüzde 50 arttığı gözlemlenmiştir. İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde beyne fayda sağlar. Antep fıstığı, bakır içeriği yüksek bir besindir. Bu nedenle demirin vücuda kolay bir şekilde emilmesine yardım eder. Aynı şekilde, içeriğindeki B6 vitamini kandaki oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Antep fıstığının tüketimiyle günlük B6 vitamini karşılanarak kandaki oksijen miktarı ve içeriğindeki hemoglobin arttırılabilir. Bu sayede de anemiyi önlemeye yarar sağlar.

Şeker hastalığı olan kişilerde, şekerler proteinlerle uygun olmayan bağlar oluşturur ve onları kullanışsız hale getirir. Bu işlem glikasyon olarak adlandırılır. Antep fıstığının içeriğindeki antioksidan maddeler, glikasyon sürecini azaltır. Bu sayede diyabetin kontrolünde de yardımcı olur. Aynı zamanda bir fincan fıstıkta günlük gereken fosfor miktarının %60’ı bulunur. Bu oran ile de diyabeti önlemeye yardım eder. Ayrıca içeriğindeki fosfor, glikoz toleransına sebep olan proteinlerin amino asitlere ayrışmasına yardım eder. İçeriğindeki B6 vitamini sinir sistemine yarar sağlayan bir vitamindir. B6 vitamini sinir sisteminin düzgün şekilde çalışmasına sebep olan pek çok amino asidin yapılmasına yardım eder.

Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan göz rahatsızlıkları düzgün görememeyi, yazıları okuyamamayı sağlar. İçeriğindeki lutein ve zeaksantin isimli antioksidanlar sayesinde hücrelerin hasar görmesi engellenir. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan görme bozuklukları oluşmaz. İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara kolay yakalanmayı önler. B6 vitamini sayesinde enfeksiyonların ve çeşitli kanser türlerinin engellenmesine yardım eder.

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Teknolojinin insanlara çokşey kazandırdığı ortada. Sadece televizyon ve bilgisayarın faydalarını anlatmaya kalksak bunu anlatmaya sayfalar yetmeyebilir.
Teknolojinin biz insanlara kattığı faydalarından bazıları şunlar:
Teknoloji sayesinde veri alışverişi denilen yani bilgi alışverişiyle dünyanın en uzak noktasından en yakın noktasına kadar bir tıkla bilgi alabiliyoruz. Teknoloji sayesinde dünyamız artık global bir köy haline gelmiştir.

Teknolojik gelişmeler bir çok yeni ürünün de hayatımıza girmesine vesile oldu. Bu sayede insanoğlunun hayatı hem kolaylaştı, hem pratikleşti. Bugün evinizde internetten 3, 5 dakika içinde alışveriş yapabilirsiniz, 60 saniyede bir apartmanın 1. katından 10. katına çok rahat bir şekilde çıkabilirsiniz.

Tıp sektöründe DNA analizleri, tahliller, ameliyatlar, insan vücudunun nakli gibi bir çok alanda teknolojisiz asla yol kat edilemezdi. Ölümcül birçok hastalığın çaresi yapılan teknolojik aletler ve makineler sayesinde bulunmuştur.

Teknolojinin en büyük katkılarından biri de hiç kuşkusuz ulaşım sektörüdür. Kara, hava, deniz ulaşımında kullanılan her türlü araç, teknoloji ürünüdür. Küresel ekonomi başta olmak üzere ülke ekonomilerinin gelişmesine, endüstri ve eğlence sektörü büyümüştür. Günlük hayatta mutfaklarda kullandığımız küçük ev aletleri, asansörler, beyaz eşyalar ve daha nice teknolojik cihaz, zamandan tasarruf ve verimli hizmetler sağlamaktadır.

Eğitim alanında akıllı tahtalar, tabletler ve bilgisayarlar yardımıyla yine okulların laboratuvarlarında öğrenim görürken teknolojinin büyük bir etkisi vardır. Öğrencilerin okuduğu kitaplar bile dev matbaalarda basılarak onlara teslim edilir. Basım-yayın sektörünün kullandığı teknolojiler ile günümüzde 1 saat içinde binlerce kitap basılabilir.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin faydaları kadar zararları da bir hayli fazladır. Evet, teknolojinin yol açtığı sorunları, yine teknoloji yardımıyla çözübiliyoruz. Şimdi de teknolojinin zararlarından örnekler vererek yazımızı okumaya devam edelim. Dünya devletlerinin hepsi ileri teknolojilerine güvenerek savaşır.

Atom bombaları, kitle imha silahları, füzeler, seyyar rampalar, nükleer ve biyolojik silahlar, askeri denizaltılar, savaş gemileri ve savaş uçakları son teknoloji ile üretilmiş dev araçlardır. Teknolojinin vermiş olduğu rahatlık sayesinde insanlar tembelleştirir, hazıra ve hareketsiz yaşama alışır.

Tüketimi artıran teknoloji, dünyadaki yer altı ve yer üstü kaynakları tükenme noktasına getirmiştir. Artık her türlü teknolojik ürüne binlerce lira harcıyoruz. Çok uzaklara gitmeye gerek yok daha 15 - 20 yıl öncesine kadar lüks olarak görülen bir çok teknolojik cihazlar, günümüzde artık bir ihtiyaç olarak kanıksanmıştır.

Küresel ısınma gibi çevre sorunlarının başında teknoloji ile bağlantılı faktörler gelir. Örneğin; teknoloji kullanan fabrikanın atıkları bile teknoloji kullanılarak çevreye atılır. Nükleer teknoloji araçları ve bu araçlarda yapılan çalışmalar neticesinde doğamız ve çevreye büyük zararlar verilmektedir.

Teknolojinin bazı uygulamaları, toplumda etik, ahlâki ve kültürel sorunların doğmasına yol açtı. Bazı değerleri olumsuz etkiledi, bazılarını yok etti. Sosyal medyada, internette paylaşılan kişisel bilgiler, insanların aleyhlerine kullanılmaya başlandı.

Makineler, insan gücünün yerini aldı. İstihdam sorunları ortaya çıkmaya başladı. Makine verimliliği, insan verimliliği ile kıyaslanmaya başlandı. Bazı meslek dalları teknolojiye yenik düştü, bazıları da teknolojiye direnmeye devam ediyor. Teknolojinin insan sağlığına olumsuz etkileri çeşitli hastalıkları tetikledi, bazı hastalıkların ortaya çıkmasına yol açtı. Günümüzde artık “teknoloji bağımlılığı” için klinikler açılıyor


Kavrulmuş kahve tadım metotları

Kör tadım

Kahvenin adil olarak değerlendirilmesi için tek yol kör tadımdır.

Tadımcı hangi tür kahveyi tadacağını bilmeden tadım yapmalıdır. Demleme suyunu koymadan önce bardakların altını etiketleyin. Kör tadım kahvenin tadımını öğrenmek ve tad yeteneklerini geliştirmek için de en etkili yoldur.

Sıcak tadım

Kahve ağzınızdaysa hissetmenin çoğu burun tarafından yapılır. Dil sadece acı, ekşi, tatlı, tuzlu ve umami tadları algılar. Oysa burun; konsantrasyonun miktarı da dahil olmak üzere binlerce farklı aromatik bileşiği ayırır. Her kahve, yüzlerce uçucu aromatik bileşikten oluşan kendi aromatik imzasına sahiptir. Koklama işlemi tadımı yapan kişinin benzer kahveler arasındaki uçucu bileşiklerin farkını sadece bir kez koklayarak anlamasını sağlar. Tadım sırasında yapılan koklama işlemi de tadımın aksine izle- nimlerin büyük çoğunu oluşturur.

Soğuk tadım

Sıcak kahvenin asitliği, soğuk olana göre daha fazladır. Kahve sıcakken yapılan tadım asitliği, parlaklığı, lezzeti, dengeyi ve diğer birçok özelliği değerlendirmede çok daha iyi bir fırsat sağlar. Ancak asitlik, altındaki tadı sis gibi örter. Kahve soğuyup asitliği dağıldığı zaman yeşil kahvenin kusurları, kavurma etkileri ve diğer özellikler gün yüzüne çıkar.

Tadım sonuçlarının yorumlanması

Tadım yapılması ve yorumlanması tadımı yapan kavurma ustasının, baristanın veya tadımcının yeteneğine ve deneyimlerine bağlıdır.

Tadım yapan kişi kahvenin analizini yapabilmek için tadımdan önceki tüm kriterlerin doğru uygulandığını kontrol etmelidir.

Gerçek bir tadım için tadım öncesine kadar olan tüm işlemlerin kaydedilmiş olması gerekir. Aksi halde yapılacak tadım yorumu yanıltıcı olabilir.

Kahve kavurma makinesi, kavurma ustasının deneyimleri ve kavurma işleminin bir araya gelmesiyle kahvenin tad özellikleri ve nitelikleri oluşur.

Yorumlama yapılırken elde edilen tad analizleriyle olması gereken tad analizleri uluslararası tad normlarına göre karşılaştırılmalıdır.

Sonucun belirlenmesinde bir hata olabileceği düşünülürse tadım işlemleri tekrarlanmalıdır.

Unutmayalım ki; tadım kişisel duyular ile yürütülür. Kişiden kişiye farklılıklar göstermesi normaldir. Fakat tadım sonucu oluşacak rapor doğruya yakın olmalıdır. Aksi halde kalite ve maddi değer kayıpları oluşabilir.

Üçgen tadım testi

İki adet aynı, bir adet farklı kahve numunesinin birbirleri arasındaki yakınlığı veya farklılığının kontrol edildiği tadım testidir.

Kahve test kaplarının üzeri 1, 2, 3 veya A, B, C olarak işaretlenir. Ardından kahvenin yoğunluğu, aroması ve rengi test edilir.

TDS cihazının kullanımı

TDS cihazı çözelti analizi yapar. Kahvenin demlenmesi sonucu suya geçen kahvedeki aromalar duyumsal özeliklerin tümüdür. Bu işlemin yapılma sebebi demlemenin doğruluğunun kontrolüdür. SCA normlarına göre saptanmış değer aralığı ile karşılaştırılır.

Aroma listesinin yazımı

SCAA (Specialty Coffee Association of America) tarafından kahvenin tadımı sırasında duyulan aromaları gösteren bir diyagram yayınlanmıştır. Zaman içinde bu diyagramlarda gelişmeler gerçekleşmektedir.

Diyagramı büyütmek için üzerine tıklayın.