+90 258 371 26 76
info@ozstarmakina.com
TR

Kuruyemiş Kavurma Makinası, Fıstık Kavurma Makinası, Fındık Kavurma Makinası, Kaju Kavurma Makinası, Çekirdek Kavurma Makinası, Paletli Kuruyemiş Kavurma Makinası, Kavurma Makinası, Kabak Çekirdeği Kavurma Makinası

Badem ezmesi, badem ezmesi, süt ve yağ da yaygın olarak bulunsa da, bademler ağırlıklı olarak çiğ, dilimlenmiş veya kavrulmuş formlarda tüketilir. Bunlar esas olarak atıştırmalık olarak yenir, ancak çeşitli tatlıların (örneğin kahvaltılık tahıllar) bileşimine katkıda bulunabilirler. , kekler ve bisküviler) ve tuzlu (örneğin salatalar, köriler ve tajinler) yemekler ve gıda ürünleri. Gıda ve Tarım Örgütü'ne (FAO) göre, yıllık dünya badem üretiminin 2012 yılında yaklaşık 1 930 000 mt kabuklu ürün olduğu tahmin edilmektedir.

Kavurma, dehidrasyon içeren termal bir işlemdir. Bademler, elde edilen bademlerin rengine ve nem içeriğine bağlı olarak açık, orta veya koyu kavurma elde etmek için farklı şekillerde kavrulabilir (örneğin sıcak hava ile yağda kavurma, ısıtma süreleri ve süresindeki farklılıklar). Badem besin özelliklerini korumak ve doymamış yağ asitlerinin oksidasyonu nedeniyle kötü tat oluşumunu önlemek için kavurma işlemi iyi tanımlanmış koşullar altında gerçekleştirilmelidir. Son çalışmalarımızda kullanılan kavrulmuş bademler, Almond Board of California tarafından sağlandı ve tipik sıcaklıklar ~130 ila 154 °C arasında değişen iki aşamalı standart sıcak hava kavurma prosedürü kullanılarak kavruldu. İlk adım, fındık mikro yapısını stabilize etmek için bir ara sıcaklık kullandı ve ikinci adım, kotiledonun ayırt edici kavrulmuş aromasını ve kahverengi rengini oluşturmak için daha yüksek bir sıcaklıkta gerçekleştirildi. Bu, kavurma sırasında, nemin bir kısmı buharlaşma ile kaybolur ve indirgen şekerler ve amino asitler arasında karmaşık bir reaksiyon olan ve kahverengi renkten sorumlu olan Maillard reaksiyonu gerçekleşir. Bu enzimatik olmayan esmerleşme, kavrulmuş ürünün antioksidan kapasitesini arttırır. badem.

Sıcak havayla kavurma işleminin bütün badem çekirdeklerinde çok az ağırlık değişimine yol açtığı gösterildi; kavrulmuş bademlerde suyun buharlaşmasına atfedilen kaybın çoğunun su içeriğindeki azalmanın çiğ bademlerin orijinal nem içeriğinin %40,7 ila %59,1'i arasında olduğu bildirilmiştir. Bununla birlikte, yağ kütleleri ve endoplazmik ağ büyük ölçüde tahrip edildi ve hücre dışı gözeneklerin hacmi genişledi. Kavurma bu nedenle badem hücrelerinin yapısını, hücre duvarlarını ve hücre içi yağ kütlelerini büyük ölçüde etkileyebilir. Bu çalışmalarda, kavrulmuş badem yağı kütlelerinin, çiğ badem hücrelerinde gözlenenlerden daha büyük yağ damlacıkları oluşturmak üzere birleştiği görülmüştür. Yağda kavurma sırasında da benzer gözlemler yapılmış, ancak kavurma sırasında kullanılan yağdan lipid alımının (%7,2 ile %10,3 arasında değişen) gerçekleştiği tespit edilmiştir. Ayrıca kavurmanın badem kabuğunun polifenol içeriğini ve buna bağlı olarak antioksidan kapasitesini azalttığı bildirilmektedir. Çiğneme sırasındaki fiziksel davranışı açısından, kavrulmuş bademlerin bütün çiğ bademlere göre daha kırılgan ve gevrek olduğu ve çiğneme sonrası daha gevşek parçacıklar ürettiği bulunmuştur. Vickers ve meslektaşları tarafından açıklanan kavrulmuş bademlerin özellikleri, muhtemelen kavurma işlemi sırasında meydana gelen nem kaybından kaynaklanmaktadır.

 

Kavurma işlemine benzer şekilde, haşlama prosedürü bakteri ve küf oluşumu gibi potansiyel kontaminasyonu azaltır ve badem kabuğunu ıslak veya kuru yöntemlerle çıkaran bir termal işlemden oluşur. çekirdekler 85–100 °C'de 2–5 dakika suda yıkanır. Çekirdekler sıcak hava ile kurutulur ve daha sonra oda sıcaklığına soğutulur. Yukarıda vurgulandığı gibi, badem kabuğu flavonoidler ve cildin antioksidan özelliklerini veren diğer fenolik bileşikler açısından zengindir. Bu nedenle, kabuğu çıkarmak badem çekirdeğinin bazı besin özelliklerini azaltır. Kavrulmuş bademlerle karşılaştırıldığında, beyazlatılmış bademler daha fazla su içeriğine sahiptir. Hem kavurma hem de haşlama işlemlerinin badem proteinlerinin alerjenitesi üzerinde hiçbir etkisi olmadığı gösterilmiştir. Tamamen doğal, beyazlatılmış ve kavrulmuş badem, farklı şekil ve büyüklükte badem parçacıkları elde etmek için daha fazla işlenebilir. Örneğin bademler dilimlenebilir, küp şeklinde doğranabilir, öğütülebilir veya dilimlenebilir. Bu badem ürünleri, bozulmamış ve parçalanmış hücre oranlarında farklılık gösterir. Daha küçük boyutlu partiküller daha fazla kırık hücreye sahiptir ve dolayısıyla daha büyük partiküllerden daha fazla besin salınımına sahiptir.

Badem ezmesi veya badem ezmesi, şeker ve öğütülmüş badem karışımıdır. Tek başına veya daha yaygın olarak şekerleme ve pastanın bir parçası olarak yenebilir. Badem yağı zengin, kremsi bir dokuya sahiptir ve günlük tereyağına alternatif olarak kullanılabilir. 'Fındık yağı' terimi, badem gibi bir yemişten yapılan, en az %90 fındık bileşiği içeren ve parçacıklar (parça ve/veya un), macun, yağ veya bunların bir kombinasyonu. Badem yağı, kabuklu veya kabuksuz, çiğ veya kavrulmuş bademlerden elde edilir.

Badem sütü, laktasyondan muzdarip bireyler için inek sütüne bitki bazlı bir alternatif olarak kullanılabilir.