+90 258 371 26 76
info@ozstarmakina.com
TR

Kuruyemiş Kavurma Makinası, Fıstık Kavurma Makinası, Fındık Kavurma Makinası, Kaju Kavurma Makinası, Çekirdek Kavurma Makinası, Paletli Kuruyemiş Kavurma Makinası, Kavurma Makinası, Kabak Çekirdeği Kavurma Makinası

Fındık

Ağaç fıstığı ve yer fıstığı alerjileri nispeten yaygındır ve bunların arttığına dair kanıtlar vardır. Botanik olarak ilgisiz olmasına rağmen, ağaç fıstığı ve yer fıstığı alerjileri genellikle bir arada bulunur. Yer fıstığına benzer şekilde kabuklu yemişlere verilen reaksiyonlar yaşamı tehdit edici olabilir ve çok küçük dozlarda ortaya çıkabilir.

Alerjik yanıt, vücudun cilt, gastrointestinal, solunum ve kardiyovasküler sistemlerinde görülen etkilere sahip olabilen histamin ve diğer inflamatuar belirteçlerin salınımını içerir.

Yaygın alerji belirtileri şunları içerir:

kurdeşen (ciltte kızarıklık ve kaşıntı)

egzama (kırmızı kaşıntılı iltihaplı cilt)

kusma.

Şiddetli semptomlar daha nadirdir ve şunları içerir:

ağız ve boğazın şişmesi nedeniyle nefes almada zorluk

anafilaksi - kan damarlarının genişlemesi veya daralması. Bu, hava yollarını kısıtlayabilen ve/veya kan basıncında ciddi bir düşüşe (anafilaktik şok) neden olabilen ve sonuçta ölüme neden olabilen şişme ile sonuçlanır.

Gıda alerjisi Avustralya ve Yeni Zelanda'da çocukların yaklaşık %5-10'unda ve yetişkinlerin %2-4'ünde görülür.

Fındık alerjisi ve özellikle ağaç yemiş alerjisi için yaygınlık verileri sınırlıdır. İlkokul çağındaki çocukların kendi bildirdiği alerjiye göre, çocuklarda herhangi bir ağaç yemişine alerjisi %1.8-2 olarak bildirilmiştir. Yetişkinler için, çalışmalar nüfusun %1,1-2'sini göstermektedir.

 

Gıda alerjisinin en yaygın tetikleyicileri yumurta, inek sütü (süt), yer fıstığı, ağaç kuruyemişleri, susam, soya, buğday, balık ve diğer deniz ürünleridir. Bununla birlikte, meyveler de dahil olmak üzere hemen hemen her yiyecek alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksiye neden olma olasılığı en yüksek olanlar yer fıstığı, ağaç yemişleri, kabuklu deniz ürünleri, süt ve yumurtadır.

 

Fıstık, ağaç fıstığı, tohumlar ve deniz ürünlerine karşı alerjilerin büyüme olasılığı daha düşüktür ve yaşam boyu alerji olma eğilimi gösterir.

 

Ceviz alerjisinin tedavisi, alerjiniz olan yemişlerden tamamen kaçınmaktır.

 

Teşhis

Gerçek (IgE aracılı) bir gıda alerjisi, ayrıntılı bir tıbbi öykü, fizik muayene ve alerji testi ile teşhis edilir. Alerji testleri, IgE düzeylerini ölçmek için bir deri prik testi (SPT) veya kan testi ve gerektiğinde ağızdan gıda yüklemesini içerir. Teşhis her zaman tıbbi olarak eğitilmiş bir alerji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Hamilelikte fındık

Kanıtların çoğu, hamilelik sırasında ve emzirme yoluyla kuruyemişlere maruz kalmanın artmadığını ve aslında çocuklarda alerji riskini azaltabileceğini gösteriyor [1, 2].

Mayıs 2016'da Avustralasya Klinik İmmünoloji ve Alerji Derneği (ASCIA), Mayıs 2016'da Gıda ve Alerji Araştırmaları Merkezi (CFAR) tarafından ev sahipliği yapılan Bebek Besleme Zirvesi'ndeki katılımcılar tarafından yapılan fikir birliğine dayalı olarak Bebek Besleme ve Alerji Önleme kılavuzlarını revize etti. , güncel yayınlanmış bilimsel araştırmaların bir sonucu olarak [3]. Yerfıstığı ve/veya ağaç yemişleri ile özel olarak ilgili öneriler şunları içerir:

“Alerjileri önlediği gösterilmediği için, hamilelik sırasında veya emzirme döneminde herhangi bir gıdanın (yüksek derecede alerjik olduğu düşünülen gıdalar dahil) hariç tutulması önerilmez.”[3]

Son araştırmalar, bebeklere katı gıdaların geç verilmesinin (12 aylıktan sonra) gıda alerjisi geliştirme şansını artırabileceğini göstermiştir. Örneğin, Danimarka'da yapılan bir araştırma, annenin yer fıstığı ve ağaç yemişleri alımının astım ve alerjik rinit ile ters orantılı olduğunu gösterdi. Büyük ölçekli boylamsal çalışma, çocukları 18 aylıkken ve yine yedi yaşındayken hamileliğin ortasında 60.000'den fazla anneyi araştırdı [2].

Fındığın bebeklere tanıtılması

Sağlıklı bebekler için, Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Merkezi (NHMRC) yalnızca anne sütü ile beslenmeyi ve ardından bebek yaklaşık 4-6 aylıkken (ancak 4 aydan önce değil) hazır olduğunda, belirli bir yaş önerisi olmaksızın katı gıdaların verilmesini önerir. herhangi bir bireysel gıdalar için [4]. Birçok çalışma, katı maddelerden veya spesifik alerjenlerden uzun süre kaçınmanın koruyucu olmadığını ve aslında alerjik hastalıklar veya gıda alerjisi açısından bir risk faktörü olabileceğini öne sürerek, bunu destekleyen kanıtlar sağlamıştır [5, 6].

ASCIA bebek besleme kılavuzları [3], yiyeceklerin yaygın bir gıda alerjeni olarak kabul edilip edilmediğine bakılmaksızın, yaklaşık 4-6 aylıkken ailenin genellikle ne yediğine göre gıdalar verilmesini önerir. Diğer yiyeceklerde olduğu gibi bu dönemde fındık ezmeleri, hamurlar ve unlar eklenebilir. Bir kılavuz olarak, bebeğinizin her zamanki yemeğine (sebze püresi gibi) az miktarda (¼ çay kaşığı) pürüzsüz fıstık ezmesi/macunu karıştırın. Alerjik reaksiyon yoksa, bir dahaki sefere ½ çay kaşığı gibi miktarı kademeli olarak artırın. Boğulma riskini azaltmak için yaklaşık beş yıla kadar bütün fındık veya fındık parçaları vermeyin.

Okullarda fındık

Hem ASCIA hem de birçok eyalet hükümeti sağlık dairesi (örneğin NSW Sağlık Bakanlığı), genel gıda yasaklarını önermez veya fıstık ve ağaç yemişleri gibi belirli gıdaların girişini yasaklamaya yönelik girişimlerde bulunmaz. Bu tür yasakların uygulanmasının zor olduğunu ve ayrıca alerjisi olan öğrenciler ve ebeveynleri için yanlış bir güvenlik duygusu oluşturabileceğini belirtiyorlar. Ev eksikliği de var