+90 258 371 26 76
info@ozstarmakina.com
TR

Kuruyemiş Kavurma Makinaları, Kuruyemiş Makinaları, Fıstık Kavurma Makinası, Fındık Kavurma Makinası, Çekirdek Kavurma Makinası,

Bazı fındık işlemcileri, su ve dekstrinden oluşan sulu bir kaplama çözeltisi ekler. Su, fındıklar tarafından emilirken, dekstrin fındıkların yüzeyini kaplar ve fındıkların raf ömrünü artırmak için bir bağlayıcı görevi görür. Dekstrin kaplama ayrıca, toz tatlandırıcıların kuru kaplamalarının uygulanması için somun yüzeyini geliştirir. Diğerleri, fındıkları, Brezilya fıstığı gibi fındıkların lezzetini ve nem içeriğini korumanın bir yolu olarak gliserol dahil olmak üzere polihidrik alkoller ve gliserol esterleri ile tedavi eder. Bir işlemci, somunları bir film pektinat veya gliserol ile karıştırılmış pektat ile kaplar. İşleyicilerin, bağlayıcı maddeyi katılaştırmak için fındık etlerinin yüzeyine gliserol monostearat ve diğer yüksek yağlı asitler gibi erimiş bir bağlayıcı madde uyguladığı bilinmektedir. Somunları ince bir sorbitol kaplaması için erimiş sorbitolde ısıtmak, özellikle kırık kuruyemişlerde ve parçalarda istenmeyen tat ve kokuların gelişmesini önlemek için de kullanılmıştır. Yer fıstığının gevrekliği, sertliği ve çiğnenebilirliği, antioksidanlar, tatlandırıcı bileşikler ve gliserol, sorbitol ve propilen glikol gibi suda çözünür organik nemlendiriciler gibi belirli katkı maddeleri kullanılarak arttırılabilir. Öz Star Makina firması kahve kavurma makinesi, fritöz, kaplama tavaları, şeker kaplama bidonları vb. birçok makineyi tedarik etmektedir.

Bu şekilde muamele edilen fıstıklar, ülke çapında 800 Panda Express restoranında servis edilen baharatlı bir tavada kızartılmış Kung Pao Chicken gibi sıcak, nemli uygulamalarda uzun süre bekletildikten sonra bile gevrekliklerini korurlar. Marine edilmiş kuşbaşı tavuk, doğranmış ve dilimlenmiş sebzeler ve çıtır fıstıklarla hazırlanan yemek, tüketici tezgâhında ısıtılan servis tepsilerinde bir saat sonra bile çıtırlığını koruyor. Favori kuruyemişler Golden Peanut Co., Alpharetta, Ga.'nın başkan yardımcısı Bruce Kotz, yer fıstığı ve yer fıstığı türevli malzemeleri tariflere dahil etmenin yeni ve yaratıcı yolları için bir itici güç olarak yer fıstığının sağlık yararları üzerinde olumlu bir baskı kuruyor.