+90 258 371 26 76
info@ozstarmakina.com
TR

Kuruyemiş kavurma işlemi

Kuru kavurma işlemi

Fıstık, insanlarda alerjiyi tetikleyen en yaygın gıdalardan biridir, ancak yeni bir çalışma, sorunun fıstık olmadığını, onları çok lezzetli yapan kuru kavurma sürecidir.

Oxford Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi'nden araştırmacılar, farelere çiğ veya kuru kavrulmuş fıstık proteini örnekleri enjekte ettiler. Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, kuru kavrulmuş numuneleri alan fareler, ham numuneleri alan farelere göre çok daha güçlü bir bağışıklık sistemi yanıtı oluşturdu. Yoğun bir bağışıklık sistemi reaksiyonu alerjinin bir işaretidir.

Araştırmacılar, farelere çeşitli fıstık özü türlerini besleyerek izledi. (Bu ekstreler bir tüpten doğrudan mideye verilmişti.) Yine, kuru kavrulmuş fıstık proteinine maruz kalmış fareler çiğ fıstıklara maruz kalan farelerden daha büyük bir bağışıklık tepkisine sahipti. İlginç bir şekilde, başlangıçta kuru kavrulmuş fıstıklardan proteinlere maruz kalan fareler, çiğ fıstıklardan protein ile hazırlanan farelerden daha fazla her iki yer fıstığına da - ham ve kuru kavrulmuş - daha alerjikti.

 

 

Son olarak, araştırmacılar çiğ veya kuru kavrulmuş yer fıstıklarından hayvanların derisindeki yaralara ekstraktlar uyguladılar. Yine, başlangıçta kuru kavrulmuş yer fıstığına maruz kalan fareler, yer fıstığı yemeye - normal olarak veya bir mide tüpü yoluyla - başlangıçta çiğ yer fıstığına maruz kalan farelerden daha büyük bir alerjik tepki gösterdi.

Tüm deneyler, kuru kavurma işlemindeki bir şeyin esas olarak zararsız yer fıstığını tehlikeli, alerjiye neden olan yenilebilirliklere dönüştürdüğünü düşündürüyordu. Çalışma yazarları, “fıstık proteinlerinin fizyokimyasal özelliklerini” değiştiren Maillard reaksiyonu olduğunu yazdı. Ara h1 olarak bilinen alerjeni çiğ ve kuru kavrulmuş fıstıklardan izole ettiler ve pişmiş fıstıklardakilerin dramatik bağışıklık sistemi tepkisini tetikleyen bir şekle sahip olduklarını buldular.

Bulgular, fıstık alerjilerinin neden Kuzey Amerika ve Avrupa'da Doğu Asya'da olduğundan daha yaygın olduğunu açıklayabilir. Her iki bölgedeki insanlar genel olarak benzer gıda alerjisi seviyelerine sahip olsalar da, fıstık bu eğilime “çarpıcı bir istisna” diyor. Fıstık her iki yerde de benzer miktarlarda tüketilir, ancak Batılılar genellikle fıstıklarını kızartırlar ve çalışmaya göre Doğu Asyalılar genellikle çiğ, haşlanmış veya kızartılmış yiyorlar.

Yine de, Oxford'daki Sir William Dunn Patoloji Okulu'ndan kıdemli yazar Quentin Sattentau, “bu sonucu doğrulamak için daha fazla çalışma yapılıncaya kadar kavrulmuş yer fıstığı ve ürünlerinden kaçınmanın erken olacağını” uyardı.

Bir açıklamada, araştırmacıların kuru kavrulmuş fıstıkları alerjik reaksiyonları tetikleme olasılığını daha fazla hale getiren kimyasal değişiklikleri “ortadan kaldırmanın” yollarını aradıklarını söyledi.

 

hafif kızartma fıstık hafif bir fıstık tadı ve çiğneme ipucu ile hafifçe underdone.

- Düzenli rosto fındık, tıpkı ballpark'ta aldığınız fıstık gibi güzel bir çırpıda zengin, fıstıklı bir tada sahiptir ...

- Daha yoğun bir lezzet elde etmek için fıstıkları biraz daha kızartıyoruz ve karanlık kızartma fındıklarımızda bulacağınız şey bu. Çok fazla gevrek olan cesur fıstık lezzetini seviyorsanız bunlar sizin için.

- Ekstra koyu kızartma fıstıkları kazara olur, ancak bazı gerçek fıstık hayranları tarafından sevilir. Ekstra fıstık, ekstra krema ve yanmış, ekstra koyu kızartma fıstık sadece bu tarafı göğsünüze saç koyacaktır.

- Yanmış yer fıstığı en iyimize olur, ancak nadiren. Korkunç kokuyorlar ve soğurken kolayca alev alabiliyorlar, ancak sincap ve sincaplar gibi yaratıklar onları seviyor.