+90 258 371 26 76
info@ozstarmakina.com
TR

Kahve Kavurma Makinası, Kavurma Makinası, Kahve Çekirdeği Kavurma Makinası, Kahve Kavurma Makinaları

İşlem sırasında zar çıkarılır, tohumlar parlatılır ve ağırlıklarına ve boyutlarına göre ayrılırlar.

Bu aşamada zarar görmüş çekirdekler elle veya makine ile ayıklanır ve en iyi kahve çekirdekleri satışa hazırlanır.

Çekirdek boyutu (sınıf ve boyut) 8'den 20'ye kadar sayılarla ifade edilir. Çekirdekler boyutlarına göre sınıflandırılır ve bu aralıkta sınıflandırılır. En çok beğenilen 16-18 sınıf grubudur.

Parşömen kahve çekirdekleri ihraç edilmeden önce üzerlerindeki zarın çıkarılması için işlenir.

İşlem sırasında zar çıkarılır, tohumlar parlatılır ve ağırlıklarına ve boyutlarına göre ayrılırlar.

Bu aşamada zarar görmüş çekirdekler elle veya makine ile ayıklanır ve en iyi kahve çekirdekleri satışa hazırlanır.

Çekirdek boyutu (derece ve boyut) 8'den 20'ye kadar sayılarla ifade edilir. Çekirdekler boyutlarına göre sınıflandırılır ve bu aralıkta sınıflandırılır. En çok beğenilen 16-18 sınıf grubudur.

Boyutlarına göre ayrılan ve tasnif edilen kahve çekirdekleri bu aşamada YEŞİL KAHVE olarak kabul edilir. Şimdi yeşil kahve çekirdeğinin anavatanından ayrılma zamanı. Gemilere yüklenerek yeni bir yolculuğa başlar...

Kahvenin kalitesi ve tadı defalarca kontrol edilir. Kahve tadım işlemine “CUPPING” denir. CUPPER adı verilen çeşnicibaşı, önce çekirdekleri genel görünüm açısından görsel olarak kontrol eder. Ardından kavrulmuş ve öğütülmüş kahveyi kaynar su ile kontrollü bir sıcaklıkta demler. Cupper önce demlenen kahvenin kokusunu kontrol eder. Koku (aroma) kahvenin kalitesini belirlemede çok önemlidir. Daha sonra tadı kontrol edilir. Uzman bir cupper, günde yüzlerce kahve örneğini en küçük farklara kadar ayırt edebilir ve analiz edebilir.

Kavurma, yeşil kahveyi aromatik kahverengi çekirdeğe dönüştüren işlemdir.

Kavurma işleminde sıcaklık yaklaşık 280 derecede sabit tutulur. Fasulyeler yanmasın diye kavurma işlemi sırasında karıştırılır. Kahve çekirdeğinin iç sıcaklığı 200 dereceye ulaştığında kahve kahverengiye döner. Kahveye o harika aromayı veren ve çekirdekte depolanan CAFFEOL adı verilen yağ bu sıcaklıkta ortaya çıkar. Kavrulmuş kahvenin daha fazla yanmaması, koku ve tat kaybetmemesi için hemen soğutulması gerekir.

Kahve fincanımıza ulaşmadan önce son işlem olan öğütme işleminden geçer. Demleme yöntemine göre kahve çekirdeği farklı kalınlıklarda öğütülür. Kahve ince öğütüldüğünde kahve daha hızlı hazırlanır. Örneğin, Espresso kahve, damlatılarak demlenmiş kahveden daha ince öğütülmüş kahvedir. Espresso makinesi, atmosfer basıncının (133 psi) yaklaşık 9 katı bir basınç kullanarak kahvenin özünü çıkarır.

İşte eğlence şimdi başlıyor…

Kahveni nasıl istersin?