+90 258 371 26 76
info@ozstarmakina.com
TR

Kahve Çekirdekleri Kavurma Makinesi, Kahve Kavurma Makinesi, Kahve Kavurma Makineleri, Kahve, Kahve Çekirdekleri Kavurma Makineleri, Kavurma Makinesi

Kahve Çekirdeği ve farklılıkları

Dünyada iki ana kahve çekirdeği türü vardır, Coffee Arabica ve Coffee Robusta. Bugün dünyada satılan çekirdeklerin dörtte üçünden fazlası Coffee Arabica'dır, kalan yığının çoğunluğu Coffee Canephora olarak da bilinen Coffee Robusta'dır.

Kahve Robusta: Bu çekirdekler Arabica'dan daha düşük kalitededir ve tipik olarak daha düşük kotlarda yetiştirilir. Büyümeleri ve bakımları daha kolaydır ve ayrıca hastalıklara karşı daha dirençlidirler ve daha yüksek verim sağlarlar. Robusta çekirdekleri daha fazla büzücü bir tada sahiptir ve daha yüksek miktarda kafein içerir.

Kahve Arabica: Bunlar daha kaliteli çekirdeklerdir ve gurme kahve olarak anılırlar. Robusta'nın yarısı kadar kafein içerirler ve daha hoş tatlara ve aromatik özelliklere sahiptirler. Arabica çekirdek çeşitlerinin çoğu, bulundukları veya köken aldıkları ülke veya bölgenin adıyla anılır. Diğer fasulye türleri şunları içerir: benghalensis, Bengal kahvesi; Kahve kongensis, Kongo kahvesi; Kahve liberika, Liberya kahvesi; Kahve stenophylla, Sierra Leonian kahvesi; Kahve excelsia, başka bir Liberya kahvesi; Kahve bonnieri; Kahve gallienii; ve Kahve mogeneti, ancak bu çekirdekler ihracat pazarında mevcut değil.

Bu normalde ithalatçı ülkede yapılır çünkü taze kavrulmuş çekirdeklerin tüketiciye mümkün olduğunca çabuk ulaşması gerekir. Kahve çekirdeklerini kavurma işlemi, onları 550 derece Fahrenheit'te kavurmayı içerir. Fasulyeler, yanmalarını önlemek için tüm süreç boyunca hareket ettirilir. Yaklaşık 400 derecelik bir sıcaklığa ulaştıklarında kahverengileşmeye başlarlar ve çekirdeğin içinde kilitli olan kafeol veya yağ ortaya çıkmaya başlar. Bu işlem, kahvenin lezzetini ve aromasını üreten şeydir. Çekirdekler kavurma makinesinden çıkarıldıktan sonra hemen hava veya su ile soğutulur.