+90 258 371 26 76
info@ozstarmakina.com
TR

Fıstık Kavurma Makinası, Fındık Kavurma Makinası, Kuruyemiş Kavurma Makinası, Çekirdek Kavurma Makinası, Paletli Kuruyemiş Kavurma Makinası, Kahve Kavurma Makinası, Çekirdek Kavurma Makinası

Fıstık ve dokuz ağaç yemişi (özellikle badem, Brezilya fıstığı, kaju fıstığı, fındık, macadamia fıstığı, cevizler, çam fıstığı, antep fıstığı ve ceviz) Temmuz 2003'te FDA'dan, kolesterolü ve kalp hastalığını azalttığını gösteren nitelikli bir sağlık beyanı aldı: "Bilimsel kanıtlar, doymuş yağ ve kolesterol oranı düşük bir diyetin parçası olarak günde 1,5 ons fındık yemenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini öne sürüyor, ancak kanıtlamıyor." Yaklaşık bir yıl sonra, cevizler büyük ölçüde sulandırılmış olsa da kendilerine ait olduklarını iddia ediyor: "Destekleyici ancak kesin olmayan araştırmalar, düşük doymuş yağ ve düşük kolesterol diyetinin bir parçası olarak günde 1,5 ons ceviz yemenin, cevizde vücut ağırlığının artmasıyla sonuçlanmadığını gösteriyor. kalori alımı, koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir." İddialar yavaş yavaş sonuç veriyor. Almond Board pf California'nın teknik direktörü Harbinder Mann, "Artık her zamankinden daha fazla gıda şirketi, ürünlerinin besin profilini badem ekleyerek geliştirmeye çalışıyor" diyor.

Mann, FDA iddiasını güvence altına aldıktan sonra geliştirilen daha yeni klinik araştırmaların, bademlerin kolesterolü düşürebilen bir gıda olarak rolünü desteklediğini bildiriyor. Mann'ın belirttiği flavonoidler ve E vitamininin kolesterol düşürücü yeteneklerden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Tufts Üniversitesi'ndeki araştırmalar, LDL kolesterolün oksitlenmesini önlemede, badem etindeki E vitamini ile temel olarak badem kabuklarında bulunan flavonoidlerin sinerjisini önermektedir. Oksitlenme, görünüşe göre "kötü" kolesterolü daha yapışkan hale getirir ve atardamarları tıkama olasılığını artırır. Badem endüstrisinin, badem kabuklarında flavonoidlerin önemi konusunda farkındalık yaratmak ve bunların gıdalardaki uygulamalarını teşvik etmek için üzerine düşeni yapması şaşırtıcı değildir. Badem kepeği tozunun, yiyecek servisi ücretinin lif içeriğini, beslenme profilini ve lezzetini geliştirmek için yeni bir teklif olarak yakında sunulması bekleniyor.